Artfex Medium Bred hundbur
Artfex
Artfex är en svensk tillverkare av högkvalitativa hundburar, skrammelfria, låsbara med evakueringslucka fram vid olycka. Golvet är gummerat för halkskydd. Burarna uppfyller jordbruksverkets rekommendationer och de är krocktestade hos SP (Statens Provningsanstalt) i Borås.
Artfex hundburar har blivit testvinnare hos Teknikens värld och är en tillverkare som erbjuder hög kvalitet till rätt pris!
Artfex medium Bred - hundbur
Artfex Medium Bred är en mellanstor enkelbur ifrån Artfex. Luckan öppnas uppåt och har gasdämpare vilket gör att luckan kan stå öppen och inte slå igen på hunden när den skall i och ur buren. Artfex Medium har evakueringslucka framåt ifall olyckan skulle vara framme och bagageluckan inte går att öppna. Artfex kan placeras på både höger och vänster sida i bagaget.
Tekniska specifikationer för Artfex medium bred
> Djup: 830 mm.
> Höjd: 675 mm.
> Bredd 653 mm.
> Vikt 15 kg.
> Gasdämpad lucka
> Luckan öppnas uppåt
> Låsbar lucka
> Evakueringslucka framåt
> Svensktillverkad
> Gummerat golv för halkskydd
> Följer jordbruksverkets rekommendationer
> Krocktestad hos SP
Artfex enkelbur monteringsinstruktioner